Lekarz dopuszcza do pracy, a mimo to zwolnimy z art. 53 kp?

Załóżmy, że pracownik kończy zasiłek i otrzymuje świadczenie rehabilitacyjne. Jednocześnie przedstawia jednak (z własnej inicjatywy) zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, że jest zdolny do pracy. Po czym nadal pobiera świadczenie rehabilitacyjne. Czy po 3 miesiącach pobierania takiego świadczenia można go zwolnić bez wypowiedzenia z art. 53 kp? Odpowiedzi udzielił Sąd Najwyższy w wyroku z 29 listopada 2016 r., sygn. akt II PK 242/15.

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Aktualności kadrowe
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Aktualności kadrowe

ZOBACZ OFERTĘ