MRPiPS wyjaśnia, kiedy będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego. Pomimo, że epidemia nie odpuszcza, od września zdecydowana większość uczniów ma powrócić do nauki w szkolnych ławkach. Co w sytuacji, gdy z powodu zagrożenia koronawirusem placówka zostanie zamknięta?

Korzystaliśmy z „tarcz”? Szykujmy się na kontrolę

Tzw. tarcze antykryzysowe dawały pracodawcom różnego rodzaju wsparcie, ale wiązało się z nim także spełnienie określonych kryteriów czy obowiązków. Początkowo prawie ich nie kontrolowano. Priorytetem było szybkie ratowanie firm. Jednak obecnie uprawnione urzędy rozpoczęły kontrole w tym zakresie. Kto może nas kontrolować, w jakim zakresie i co grozi w razie nieprawidłowości?

Czy rozwiązania antykryzysowe już się kończą?

We wrześniu upływa okres obowiązywania niektórych przepisów specustawy COVID (tzw. tarcz antykryzysowych). Jaki to ma wpływ na antykryzysowe rozwiązania kadrowe? Które z nich nadal można stosować, a które – już się niedługo skończą (o ile np. stan epidemii nie zostanie przedłużony)? Co z pracą zdalną? Sprawdź.

Czekanie na wynik testu na COVID: jaka to nieobecność?

Pytanie: Sanepid zalecił pracownikowi DPS niewykonywanie pracy od poniedziałku do wtorku, gdyż czeka on na test na COVID. Jak zaewidencjonować tą nieobecność? Czy takiemu pracownikowi można wypłacić w całości wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy? Czy można odsunąć pracownika od pracy dając czas wolny, który odpracuje w innym terminie?

ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienia składkowe

ZUS bez dodatkowego wniosku ponownie rozpatrzy złożone do 30 czerwca 2020 r. wnioski o zwolnienie z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj br. Dotyczy to płatników, którzy posiadali nadpłatę, lub dokonali płatności składek, które pokryły składki za okresy objęte złożonym wnioskiem.

ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienia składkowe

ZUS bez dodatkowego wniosku ponownie rozpatrzy złożone do 30 czerwca 2020 r. wnioski o zwolnienie z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj br. Dotyczy to płatników, którzy posiadali nadpłatę, lub dokonali płatności składek, które pokryły składki za okresy objęte złożonym wnioskiem.

Informacja dla pracowników o utworzeniu PPK – gotowy wzór do zastosowania

Pracodawcy tzw. II i III kohorty (czyli tworzący PPK w 2020 roku) będą musieli wkrótce przekazać pracownikom informację dotyczącą PPK. Co zapisać w takiej informacji? Jak dobrze to wytłumaczyć pracownikom? Jak niczego nie pominąć? I jak uniknąć ryzykownego błędu co do informacji o rezygnacji? Przygotowaliśmy gotowy wzór.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po wakacjach jedynie wyjątkowo

Po wznowieniu nauki w szkołach ponownie pojawi się możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – zapowiada rząd. Jego wykorzystane będzie natomiast ograniczone do określonej sytuacji.

Jak ustalać stan zatrudnienia m.in. na potrzeby dopłat?

Wdrożone w ostatnich miesiącach rozwiązania z tzw. tarcz antykryzysowych wymagają ustalenia stanu zatrudnienia w organizacji. Ustalenia te są niezbędne zarówno aby uzyskać dofinansowanie, jak również by spełnić kryteria bezzwrotności pomocy publicznej. Jak zatem ustalać liczbę osób zatrudnionych? Sprawdź na przykładzie.

Zwalniamy jednego – zwrócimy dopłaty na wszystkich?

Jeśli pobieramy dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników na podstawie nowego art. 15gg specustawy COVID i zwalniamy jednego z pracowników, ryzykujemy obowiązek zwrotu dotacji na wszystkich pracowników objętych umową.