Jak złożyć dokument RUD (zgłoszenie umowy o dzieło) przez PUE ZUS – instrukcja krok po kroku

Formularz RUD można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O zawarciu umowy o dzieło musi poinformować płatnik składek lub osoba fizyczna, który zleca wykonanie dzieła (zawiera z wykonawcą dzieła umowę o dzieło) od 1 stycznia 2021 r.  Sprawdź, jak to zrobić i nie popełnić błędu.

Unijna dyrektywa o sygnalistach – pracodawcy powinni przygotować się na nowe obowiązki

W następstwie wdrożenia unijnej dyrektywy o sygnalistach pracodawców czeka przygotowanie kanałów do dokonywania zgłoszeń i opracowanie odpowiednich procedur, a także wyznaczenie osób odpowiedzialnych za przyjmowanie zgłoszeń i działania następcze. Niezbędne będzie także przeprowadzenie szkoleń i akcji informacyjnej dla pracowników.

Od 30 grudnia i 1 stycznia wnioski o zwolnienia składkowe z tarczy 6.0

Na postawie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacania składek, dodatkowe świadczenie postojowe oraz jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe. Wnioski można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Sprawdź, od kiedy możliwe jest składanie wniosków o poszczególne zwolnienia i świadczenia.

Jak ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS w tarczy antykryzysowej 6.0 – uwaga na kontrole ZUS

Przepisy tarczy antykryzysowej 6.0 wprowadzają nowe regulacje w opłacaniu i naliczaniu składek ZUS. W tarczy znalazły się także zapisy, które mówią, w jaki sposób ZUS będzie kontrolował podmioty, które skorzystają ze zwolnień w opłacaniu składek ZUS. Sprawdź, jak skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS i jakich błędów unikać.

Kwaterunek w hotelu z legitymacją służbową lub zaświadczeniem pracodawcy

Zmiana rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, poszerzyła listę grup zawodowych, którym w okresie „narodowej kwarantanny” umożliwia się pobyt w hotelach w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Uprawnienie do pobytu musi być poświadczone odpowiednim dokumentem. Sprawdź szczegóły.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony na kolejny okres

Od 28 grudnia 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres jego wypłaty został przedłużony do 17 stycznia 2021 r. – wynika z rozporządzenia wydanego przez Radę Ministrów. Sprawdź kiedy i na jakich zasadach można ubiegać się o wypłatę zasiłku.

Tarcza antykryzysowa 6.0 – od kiedy można składać wnioski o wsparcie ze strony ZUS

Na postawie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać dodatkowe świadczenie postojowe, jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek. Wnioski można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Znamy terminy, od kiedy można składać wnioski.

Świadczenia chorobowe za okres kwarantanny lub izolacji – odpowiedzi na najnowsze pytania pracodawców

Podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego jest informacja z systemu PUE ZUS. Dlatego też osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i które ubiegają się o wypłatę świadczeń chorobowych, nie muszą dostarczać papierowej decyzji sanepidu do ZUS lub do swojego pracodawcy. Nie jest również wymagane zwolnienie lekarskie na okres przebywania w izolacji domowej. Ubezpieczony musi jednak poinformować swojego pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy (np. telefonicznie, mailowo).