WYDANIE ONLINE

Od 1 marca 2018 r. granice czasowe niedzieli na potrzeby zakazu zatrudniania w tym dniu obejmą godziny 00.00-24.00. A jednocześnie na potrzeby rozliczania dozwolonej pracy w niedzielę pozostaną w Kodeksie pracy granice niedzieli od 6.00 do 6.00 w kolejnym dniu (przy założeniu, że pracodawca nie przesunie tych godzin w swoich przepisach). Jakie będzie to miało skutki w praktyce? Sprawdź na przykładach

czytaj więcej »

Na ukończeniu są prace Komisji Kodyfikacyjnej, przygotowującej projekt nowego Kodeksu pracy (a raczej dwóch kodeksów – zwykłego i zbiorowego prawa pracy). Pracodawcy RP zwracają jednak uwagę, że nie wszystkie dotąd planowane rozwiązania są probiznesowe.

czytaj więcej »

Ulga na start jeśli chodzi o składki ZUS, a także tzw. działalność nierejestrowa – to przykłady rozwiązań przewidzianych w uchwalonym pakiecie ustaw „Konstytucji Biznesu”. Sprawdź, co to oznacza.

czytaj więcej »

30 dni zamiast 14 – tyle maksymalnie zasiłku opiekuńczego będzie rocznie przysługiwało rodzicowi dziecka niepełnosprawnego wychowującemu dziecko powyżej 14 roku życia. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji (…) osób niepełnosprawnych, nad którą pracuje Sejm.

czytaj więcej »

Od 1 lutego 2018 r. każda z placówek ZUS powinna zapewniać pomoc tzw. doradcy płatnika składek. Sprawdź, na czym ta pomoc może polegać.

czytaj więcej »

Krótszy okres przechowywania akt oraz elektroniczne akta osobowe – to wszystko jest już pewne. 5 lutego prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Jednak wejdzie ona w życie dopiero 1 stycznia 2019 r.

czytaj więcej »

Znowelizowana ustawa PIT zwiększyła o 100 proc. (do 85.528 zł rocznie) limit stosowania 50 % kosztów uzyskania przychodów dla twórców (o czym pisaliśmy w numerze styczniowym). Resort finansów wyjaśnia, że nowe przepisy nadal umożliwiają stosowanie 50 % kosztów nauczycielom akademickim, ale tylko tym, którzy w ramach stosunku pracy tworzą dzieła objęte ochroną praw autorskich.

czytaj więcej »

wiper-pixel