Czy można żądać udokumentowania prawa do elastycznej organizacji pracy?

Szymon Sokolik

Autor: Szymon Sokolik

Dodano: 23 stycznia 2024

Pisaliśmy już, że rodzic dziecka do lat 8 i osoba uprawniona do urlopu opiekuńczego mogą wnioskować o tzw. elastyczną organizację pracy. Ale pojawiło się pytanie: czy w takim przypadku pracownik – oprócz wniosku – musi przedstawić także jakieś inne dokumenty? Niedawno resort pracy zajął stanowisko w tej kwestii.

Czy zawsze trzeba uwzględnić wniosek?

Przypomnijmy: w przypadku wyżej wymienionych osób wniosek o elastyczną organizację pracy nie zawsze jest wiążący. Pracodawca rozpatrując go bierze bowiem pod uwagę zarówno to, na ile pracownik potrzebuje takiej organizacji, jak i to, na ile zakład może sobie na nią pozwolić (głównie z powodu rodzaju czy organizacji pracy i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy). Jeśli pracownik ma istotny powód do wnioskowania o elastyczną organizację, a ze strony pracodawcy nie ma większych przeszkód, to zasadniczo pracodawca powinien raczej uwzględnić wniosek pracownika.

W ramach elastycznej organizacji pracy można domagać się rozwiązań wskazanych w art. 188[1] kp, w tym m.in. pracy zdalnej, indywidualnego rozkładu, ruchomego czasu pracy czy obniżenia etatu.

Można żądać dodatkowy dokumentów do wglądu

W praktyce pojawiło się jednak pytanie, czy wystarczy sam wniosek osób uprawnionych o elastyczną organizację pracy, czy też muszą oni dostarczyć jakieś dodatkowe dokumenty. I czy te dokumenty należy kopiować do akt. Niedawno resort pracy wypowiedział się na ten temat.

Z odpowiedzi resortu pracy wynika, że przepisy (a zwłaszcza art. 188[1] kp) nie wymagają dołączenia do wniosku o elastyczną organizację pracy żadnych dodatkowych dokumentów. Niemniej jednak pracodawca może domagać się udokumentowania danych dziecka, aby potwierdzić, że pracownik ma prawo do – zasadniczo – wiążącego wniosku o elastyczną organizację pracy. W szczególności może domagać udokumentowania tego, że pracownik ma dziecko, które nie ukończyło 8 lat. Jednak pracownik dostarcza w tym przypadku takie dokumenty (np. akt urodzenia dziecka) tylko do wglądu. Nie kseruje ich do akt. Na wniosku pracownika warto wówczas umieścić adnotację „potwierdzam za zgodność z okazanym aktem urodzenia dziecka” i podpisać się.

Zdaniem resortu pracy:

W kwestii możliwości żądania dokumentu uprawniającego do skorzystania z elastycznej organizacji pracy, zgodnie z art. 188 1 § 3 k.p. wniosek o elastyczną organizację pracy musi zawierać: imię i nazwisko dziecka oraz datę urodzenia dziecka, przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy, termin rozpoczęcia i  zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy, rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje skorzystać. Do wniosku  pracownik nie musi z własnej inicjatywy załączać dokumentów potwierdzających okoliczności, które uzasadniają skorzystanie z tej formy organizacji pracy, ale pracodawca może żądać udokumentowania danych osobowych dziecka, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy (art. 221 § 3 pkt 3 k.p ).

Stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z 16 listopada 2023 r.

art. ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 1465).

Autor: Szymon Sokolik
Szymon Sokolik

Autor: Szymon Sokolik

Prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Redaktor prowadzący miesięcznika "Aktualności kadrowe"

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Które okresy wlicza się do stażu pracy?