Urlop macierzyński rodziców wcześniaków będzie wydłużony

Leszek Skupski

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 19 lutego 2024

Resort pracy zadeklarował, że urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków będzie dłuższy. Jednak zmiany mają nieprędko wejść w życie.

Na początku stycznia w resorcie pracy doszło do spotkania władz resortu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia „Razem dla Wcześniaków”. W trakcie spotkania przedstawiciele rodziców wręczyli petycję dotyczącą urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków od momentu wypisu dziecka ze szpitala do domu i zwolnienia lekarskiego w czasie hospitalizacji dziecka po urodzeniu.

Główny postulat: wydłużenie

Obecnie rodzicom wcześniaków urlopy związane z rodzicielstwem przysługują w identycznym wymiarze, jak rodzicom dzieci urodzonych „w terminie”, tj.:

  • urlop macierzyński – 20 tygodni i
  • urlop rodzicielski – 41 tygodni.

W związku z tym, rodzice wcześniaków wnioskują zwłaszcza o wydłużenie urlopu macierzyńskiego o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. W tym czasie rodzice spędzają wiele czasu na wizytach lekarskich oraz terapiach wspierających rozwój dziecka.

W dzisiejszym stanie prawnym matka dziecka może przerwać urlop macierzyński na czas hospitalizacji dziecka hospitalizacji, jednak nie wcześniej niż po upływie 8 tygodni od dnia porodu (art. 181 kp). W tym czasie ma prawo skorzystać z zasiłku opiekuńczego (do 60 dni w roku kalendarzowym).

Ma być zmiana, choć nie od razu

Szefowa resortu pracy zadeklarowała po spotkaniu, że pomysł ma poparcie jej resortu, który będzie dążył do jego wprowadzenia w życie. W celu wypracowania zmian powstanie roboczy zespół ds. poprawy sytuacji wcześniaków i ich rodziców. Jednak wydłużenie urlopów nie ma nastąpić od razu, gdyż – zdaniem kierownictwa resortu – potrzeba w tym zakresie systemowych zmian prawnych.

  • art. 180 § 1, art. 181, art. 1821a § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 1465 ze zm.).
Autor: Leszek Skupski
Leszek Skupski

Autor: Leszek Skupski

Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Które okresy wlicza się do stażu pracy?