Dwa wzrosty płacy minimalnej w ciągu roku

Leszek Skupski

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 3 czerwca 2022

Jesteśmy przyzwyczajeni, że płaca minimalna rośnie raz do roku. Jednak z powodu wysokiej inflacji w przyszłym roku możemy spodziewać się jej dwukrotnego wzrostu: w styczniu i w lipcu.

Przepisy przewidują ustalenie dwóch terminów zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w przypadku gdy prognozowany na następny rok wskaźnik cen wynosi co najmniej 105%. Jeżeli więc wskaźnik inflacji wynosi co najmniej 5% (co z pewnością nastąpi w 2022 roku) płaca minimalna powinna w ciągu roku być podwyższona dwukrotnie.

W takiej sytuacji waloryzacja następuje w dwóch terminach: od 1 stycznia i od 1 lipca.

Mało tego, wiele wskazuje na to, że przyszłoroczny wzrost płacy minimalnej również będzie rekordowy. Pierwsze szacunki wskazują bowiem na wzrost wynagrodzenia minimalnego od 2023 r. o ponad 400 zł.

Przypomnijmy Rada Ministrów musi podać wysokość minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej do 15 września każdego roku.

Wcześniej, do 15 czerwca każdego roku, rząd musi przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz propozycję wysokości minimalnej stawki godzinowej w roku następnym. Następnie w terminie 30 dni od jej otrzymania RDS powinna uzgodnić ich wysokość. Jeżeli to nie nastąpi (a taka jest zazwyczaj), płacę minimalną ustala samodzielnie Rada Ministrów.

  • art. 2, art. 3, art. 5 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.).
Autor: Leszek Skupski
Leszek Skupski

Autor: Leszek Skupski

Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.
Słowa kluczowe:
płaca minimalna

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 262 - Kwiecień 2024

Aktualności kadrowe nr 262 - Kwiecień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Powrót po macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym: czy zawsze na swoje stanowisko?