Sygnaliści: kolejne podejście

Leszek Skupski

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 30 kwietnia 2022

Przepisy o tzw. sygnalistach miały obowiązywać już w grudniu 2021 r., jednak nie weszły w życie w terminie wskazanym w dyrektywie. Ostatnio, w kwietniu, pojawił się nowy projekt w tej sprawie. Co z niego wynika?

Przypomnijmy: chodzi o wdrożenie do polskich przepisów unijnej dyrektywy PE i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Dyrektywa ta zobowiązywała poszczególne państwa członkowskie do wprowadzenia jej postanowień do 17 grudnia 2021 roku, w Polsce jednak przepisy takie dotychczas nie zostały przyjęte.

Których kategorii zgłoszeń ma dotyczyć ochrona?

Zgodnie najnowszym projektem, za naruszenie prawa uznawane będzie działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa dotyczące:

  1. zamówień publicznych;
  2. usług, produktów i rynków finansowych;
  3. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
  4. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
  5. bezpieczeństwa transportu;
  6. ochrony środowiska;
  7. ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
  8. bezpieczeństwa żywności i pasz;
  9. zdrowia i dobrostanu zwierząt;
  10. zdrowia publicznego;
  11. ochrony konsumentów;
  12. ochrony prywatności i danych osobowych;
  13. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
  14. interesów finansowych skarbu państwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz Unii Europejskiej;
  15. rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym unijnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pracodawca będzie mógł dodatkowo ustanowić zgłaszanie w zakładzie pracy innych naruszeń w tym dotyczących obowiązujących u tego pracodawcy regulacji wewnętrznych lub standardów etycznych. W tym trybie będzie możliwe objęcie ochroną osób zgłaszających np. naruszenia z zakresu prawa pracy.

Potrzebny będzie regulamin zgłoszeń wewnętrznych

Podstawą prawną umożliwiającą dokonywanie zgłoszeń wewnętrznych u danego pracodawcy oraz regulującą wewnętrzne kanały i procedury dokonywania tych zgłoszeń przez pracowników oraz działania następcze będzie wewnątrzzakładowa procedura (regulamin) zgłoszeń wewnętrznych.

Przy tworzeniu regulaminu zgłoszeń wewnętrznych będzie stosowana procedura zbliżona do obowiązującej obecnie przy ustalaniu regulaminu pracy. Treść regulaminu zgłoszeń trzeba będzie skonsultować z organizacją związkową.

Zgodnie z projektem, w pierwszej kolejności do stosowania przepisów ustawy będą zobowiązani pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 pracowników. Pracodawców zatrudniających pomiędzy 50 a 249 pracowników nowe przepisy mają objąć od 17 grudnia 2023 r. Będziemy śledzić dalsze losy tej regulacji.

Źródło:
projekt (z 6 kwietnia 2022 r.) ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.

Autor: Leszek Skupski
Leszek Skupski

Autor: Leszek Skupski

Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.
Słowa kluczowe:
sygnalista

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Które okresy wlicza się do stażu pracy?