Już wkrótce będą dodatkowe badania pracowników

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Dodano: 3 stycznia 2023

Uchwalona nowelizacja Kodeksu Pracy dotycząca pracy zdalnej i badania trzeźwości, wprowadza też jedną ciekawą nowość. Pojawią się nowe badania dla pracowników w ramach rozszerzonego katalogu profilaktyki przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia w ramach badań okresowych i badań wstępnych. To może oznaczać dla pracodawcy wyższe koszty.

Badania potrwają dłużej – dłuższe płatne zwolnienie

Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozszerzony katalog badań, który może być pracownikowi zaproponowany w ramach obowiązkowych badań profilaktycznych, na których pracodawca musi kierować pracownika, czyli badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. Za dodatkowe badania zapłaci Ministerstwo Zdrowia. Ale pamiętajmy, że dodatkowe badania będą odbywały się zasadniczo w godzinach pracy pracownika i oczywiście zajmą dodatkowy czas. Tymczasem za czas badań pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. A zatem będzie to oznaczało dłuższą, płatną nieobecność pracownika w czasie pracy, czyli w praktyce dodatkowy koszt pracodawcy (ten ostatni nie będzie mógł „zablokować” decyzji o dodatkowym badaniu).

Plus ewentualne koszty delegacji

Nie będzie to zresztą jedyny koszt pracodawcy. W razie konieczności przejazdu na badania profilaktyczne (także te dodatkowe) do innej miejscowości przysługują pracownikowi od pracodawcy należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Na jakich zasadach pracownik zyska dodatkowe badanie?

W przypadku, gdy pracownik skierowany na wstępne, okresowe albo kontrolne badania lekarskie spełni warunki objęcia programem zdrowotnym lub programem polityki zdrowotnej, lekarz przeprowadzający wstępne, okresowe albo kontrolne badania lekarskie, skieruje takiego pracownika – po uzyskaniu od niego zgody – do udziału w programie zdrowotnym lub programie polityki zdrowotnej.

Minister właściwy do spraw zdrowia ogłosi, w drodze obwieszczenia, wykaz programów zdrowotnych lub programów polityki zdrowotnej, które uwzględnia lekarz w ramach przeprowadzania badania wstępnego, okresowego albo kontrolnego pracownika.

Źródło:

art. 1 rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2335).

Autor: Oskar Sobolewski
Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

ekspert Instytutu Emerytalnego, prawnik w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, założyciel Debaty Emerytalnej

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Które okresy wlicza się do stażu pracy?