Kolejne ułatwienia w zatrudnianiu osób z Ukrainy

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 6 maja 2022

Poprzednie przepisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy nieraz komplikowały sytuację osób z Ukrainy, którym kończył się legalny pobyt sprzed 24 lutego. Jednak ostatnia nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy znalazła rozwiązanie tej sytuacji. Sprawdź, jakie.

Zatrudnianie osób z Ukrainy przebywających w Polsce przed wojną

Aktualnie obowiązujący art. 22 ust. 1 specustawy o pomocy stanowi, że obywatel Ukrainy jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie pobytu zgodnego z obowiązującymi przepisami, w przypadku gdy:

1) jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 specustawy (tj. został potwierdzony po przybyciu do Polski od dnia 24 lutego br.) lub

2) jest obywatelem Ukrainy przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

– jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi.

Niepotrzebne zezwolenie czy oświadczenie

Aktualnie wszyscy obywatele Ukrainy, którzy mają zalegalizowany pobyt w Polsce (niezależnie od jego podstawy czy rodzaju dokumentów) korzystają z możliwości podjęcia pracy bez konieczności uzyskania zezwolenia, czy składania oświadczenia przez pracodawcę. Wystarczy jedynie zgłoszenie do właściwego urzędu pracy (za pośrednictwem portalu praca.gov.pl) w terminie do 14 dni od daty zatrudnienia.

Gdy jest praca na innej podstawie – nie potrzeba zgłoszenia

Zgodnie jednak z art. 22 ust. 1a specustawy o pomocy (wprowadzonym 15 kwietnia br.), obowiązek elektronicznego powiadomienia  PUP nie dotyczy przypadku, w którym obywatel Ukrainy wykonuje pracę w Polsce na mocy art. 87 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dotyczy to w szczególności osób, które pracują na podstawie już wydanych zezwoleń na pracę lub zezwoleń na pobyt czasowy i pracę.

 Uwaga: pobyt ten i prawo do pracy jest ograniczone czasowo. Zgodnie z obecnym art. 2 ust. 1-2 specustawy o pomocy obywatelowi Ukrainy przyznaje się prawo legalnego pobytu przez 18 miesięcy liczonych od 24 lutego 2022 r.

Bez wymogu znajomości języka na części stanowisk w administracji

Nowe przepisy umożliwiły też szersze zatrudnianie Ukraińców w jednostkach administracji publicznej bez znajomości języka polskiego. Obecnie jest to możliwe na stanowiskach pomocniczych i obsługi w samorządzie, oraz na stanowiskach niezwiązanych z bezpieczeństwem państwowym i wykonywaniem władzy publicznej w służbie cywilnej oraz w urzędach państwowych (co dotyczy pracowników urzędów państwowych niezaliczanych do korpusu służby cywilnej i zatrudnianych na podstawie ustawy z 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych).

Więcej na ten temat można przeczytać w tekście Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy w jednostce samorządowej?

art. 22 ust. 1, art. 23a ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.) zwana specustawą o pomocy,

art. 1 ustawy z 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw  (Dz.U. z 2022 r. poz. 830).

Autor: Michał Culepa
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
Słowa kluczowe:
Ukraina

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Które okresy wlicza się do stażu pracy?