Ponowny zapis do PPK w 2023 roku w 5 krokach

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Dodano: 30 grudnia 2022

Na początku 2023 roku pracodawców czeka pierwszy ponowny zapis do PPK. Bez względu na to, kiedy PPK było tworzone (2019-2022), już na początku 2023 roku będziemy mieli kolejne obowiązki w tym zakresie. Przedstawiamy je w kilku krokach

W dniu 1 stycznia 2023 roku weszły w życie dwa kolejne przepisy ustawy o PPK (art. 23 ust. 5 i 6), które określają obowiązki pracodawców związane z PPK.

Krok 1. Pracodawca informuje pracowników

Zgodnie ze stanowiskiem PFR Portal PPK, ponownym automatycznym zapisem do PPK będzie objęta każda osoba, która złożyła do pracodawcy deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK i jest w wieku 18-54 lata. Pracodawcy będą musieli poinformować takie osoby, że ich deklaracje rezygnacji stracą ważność 28 lutego 2023 roku. Oznacza to, że począwszy od wynagrodzeń wypłaconych w marcu 2023 roku, będą ponownie dokonywane wpłaty do PPK za takie osoby.

Ważne, żeby informacja została przekazana do 28 lutego 2023 roku. Sposób w jaki pracodawcy mają obowiązek poinformowania jest dowolny, przepisy w tym zakresie nie nakładają szczególnego trybu. Oznacza, że pracodawcy mogą to zrobić w sposób zwyczajowo przyjęty w organizacji. Może to być informacja pisemna, mailowa albo inna. Ważne, żeby w przyszłości pracodawcy mogli udowodnić w razie kontroli, że wywiązali się z tego obowiązku. W jakim terminie pracodawca musi przekazać taką informację? Dodałem

Krok 2. deklaracje rezygnacji tracą ważność 

Złożone do pracodawcy deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK tracą swoją ważność 28 lutego 2023 roku. Wszystkie deklaracje, które zostały złożone pomiędzy 2019 rokiem a 28 lutego 2023 roku stracą ważność. Osoby, które nie będą chciały uczestniczyć w PPK, będą zobowiązane do złożenia nowych deklaracji na druku urzędowym.

Krok 3. Nowe deklaracje rezygnacji

Nowe deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, będą mogły zostać złożone do podmiotu zatrudniającego przez osoby zatrudnione począwszy od 1 marca 2023 roku. Moment złożenia deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK zależy od decyzji osoby zatrudnionej.

Nową deklaracje pracownik będzie mógł złożyć począwszy od 1 marca 2023 roku. Jeżeli złoży ją do końca marca 2023 r., to pracodawca nie będzie potrącał wpłaty do PPK. Skutek deklaracji jest na cały miesiąc – tak jak dotychczas.

Jeżeli ponownie zapisany do PPK uczestnik nie złoży deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK w marcu a złoży ją  np. dopiero w maju 2023, to będzie ona skuteczna od maja. To zaś oznacza, że z wynagrodzeń wypłaconych w marcu i kwietniu pracodawca potrąci wpłaty do PPK.

Pracodawcy w tym zakresie nie powinni wymuszać na pracownikach złożenia takiego dokumentu. Może to zostać odebrane jako zniechęcanie do uczestnictwa w PPK, za co grozi kara grzywny w wysokości do 1.5% budżetu wynagrodzeń za poprzedni rok obrotowy, a inspekcja pracy może skontrolować pracodawców w tym zakresie. Nowe deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, złożone począwszy od dnia 1 marca 2023 roku będą ważne do 28 lutego 2027 roku. W 2027 roku będzie miał miejsce kolejny ponowny automatyczny zapis do PPK.

Krok 4. Zapisanie do PPK

W marcu 2023 roku obowiązkiem podmiotów zatrudniających będzie zapisanie wszystkich osób zatrudnionych w wieku 18-54 lata do PPK, czyli zawarcie w imieniu i na rzecz tych osób umów o prowadzenie PPK. Co oznacza, że począwszy od wynagrodzeń wypłaconych kasowo w marcu 2023 roku, obowiązkiem pracodawców będzie naliczenie i potrącenie wpłat do PPK. Nie obejmuje to:

- osób w wieku 55 – 69 lat – takie osoby mogą się zapisać do PPK na swój wniosek, a także

- osób, które złożą deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.  

Krok 5. Odprowadzenie do instytucji finansowej pierwszych wpłat

Ostatni krok polega na dokonaniu, czyli faktycznym przekazaniu pierwszych wpłat do instytucji finansowych co pracodawcy powinni zrobić najpóźniej 17 kwietnia 2023 roku – 15 i 16 kwietnia 2023 roku to weekend.

art. 23 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych z 4 października 2018 roku (Dz. U. z 2018 r., poz. 2215)

Autor: Oskar Sobolewski
Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Prawnik. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Autor pierwszej pracy magisterskiej o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. podczas 2-letniej współpracy z ZUS, gdzie zajmował się III filarem emerytalnym i orzecznictwem lekarskim. Współtworzył raport Przegląd systemu emerytalnego – Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności. Posiada doświadczenie w zakresie doradztwa przy tworzeniu i funkcjonowaniu PPE oraz przygotowaniu produktów PPK
Słowa kluczowe:
PPK

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 262 - Kwiecień 2024

Aktualności kadrowe nr 262 - Kwiecień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Powrót po macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym: czy zawsze na swoje stanowisko?