Czy coś trzeba dołączyć do wniosku o urlop opiekuńczy?

Dodano: 8 grudnia 2023

Informowaliśmy już wcześniej, że we wniosku o urlop opiekuńczy nie trzeba podawać szczegółów co do stanu zdrowia podopiecznego. Wystarczy podać jego imię i nazwisko oraz ogólną przyczynę np. „z powodu wypadku”. W niedawnym stanowisku resort pracy potwierdził to. I dodał, że nie musimy też (a wręcz: nie powinniśmy) do takiego wniosku dołączać żadnej dokumentacji medycznej podopiecznego. Zobacz stanowisko resortu pracy – w ramce.

 

Zdaniem resortu pracy:

Zgodnie z art. 173 § 1 k.p. pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy, w wymiarze 5 dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z  poważnych względów medycznych. Za członka rodziny, o którym mowa w § 1, uważa się syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka (§  2). Urlop jest udzielany na wniosek pracownika (art. 1731 § 4 i 5 k.p.), w którym wskazuje się imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki lub wsparcia oraz odpowiednio - stopień pokrewieństwa z pracownikiem albo adres zamieszkania, gdy dotyczy to osoby niebędącej członkiem rodziny, wymienionym w art. 1731 § 2 k.p. Z tego przepisu nie wynika, że do wniosku załącza się jakąkolwiek dokumentację medyczną, czy orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która wymaga  opieki pracownika [podkreślenie red.].

We wniosku nie są podawane szczegółowe informacje o stanie zdrowia osoby, której pracownik zapewnia osobistą opiekę, a jedynie przyczyna konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika. Pracodawca udziela urlopu opiekuńczego na podstawie wniosku pracownika mając na względzie zasadę minimalizacji danych (…) mogą to być jedynie informacje zawierające dane niezbędne, adekwatne i zgodne z celem przetwarzania, a w tym przypadku informacje niezbędne pracodawcy w celu udzielenia pracownikowi urlopu opiekuńczego. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 9 RODO dane o zdrowiu należą do szczególnej kategorii danych, których przetwarzanie jest dopuszczalne jedynie w wyjątkowych przypadkach.

Stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z 16 listopada 2023 r.

art. 173 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 1465)

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Które okresy wlicza się do stażu pracy?