obywatel Ukrainy

ZUS opublikuje informację w języku ukraińskim

Informacje po ukraińsku na stronie ZUS

Z artykułu dowiesz się m.in.:

Na stronie ZUS są już opublikowane pierwsze informacje w języku ukraińskim dotyczące warunków uzyskania:

  • świadczeń rodzinnych,
  • ubezpieczenia zdrowotnego,
  • świadczeń emerytalnych i rentowych.

Ponadto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS będzie można założyć swój profil w języku ukraińskim.

ВАЖЛИВО!
► Управління у справах іноземців, маючи на увазі біженців, підготувало веб-сайт з інформацією чотирма мовами 
www.ua.gov.pl, також діє гаряча лінія +48 47 7217575
► Заклад соціального страхування (ZUS) - державний організаційний підрозділ, що виконує завдання у сфері соціального страхування в Польщі
 Платформа електронних послуг ZUS (ПЕП ЗСС або PUE ZUS)
► Допомога на виховання 500+ і Сімейний капітал опіки
► Базові виплати на випадок хвороби
► Пенсії та допомоги для осіб, які працювали в Україні

Ponadto prof. Gertruda Uścińska – prezes ZUS – przekazała, że ZUS jest gotowy pomóc uchodźcom z Ukrainy. W tym celu ZUS zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów z propozycją udostępnienia swojej bazy lokalowej dla uchodźców

ZUS na terenie całego kraju ma w swoich ośrodkach szkoleniowych około 1400 miejsc.

Co z emeryturami i rentami na Ukrainie?

Świadczeniobiorca, który miał wypłacaną przez ZUS polską emeryturę lub rentę na rachunek w ukraińskim banku i obecnie z powodu sytuacji nie może pobierać swojego świadczenia w Ukrainie, może przekazać do ZUS prośbę o przekazywanie go na rachunek w Polsce lub w innym państwie, w którym aktualnie mieszka.

Jeżeli osoba taka jest na terytorium Polski, może zwrócić się o pomoc w sprawie zmiany rachunku do najbliższej placówki ZUS lub przesłać prośbę o przekazywanie świadczenia na rachunek w Polsce za pośrednictwem poczty do Oddziału ZUS w Rzeszowie, na adres:

Oddział ZUS w Rzeszowie
Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych
ul. Piłsudskiego 12
35-075 Rzeszów

Jeżeli zostanie zgłoszony nowy rachunek bankowy w Polsce, emerytura lub renta zostanie wypłacona od momentu, gdy dana osoba przestała pobierać świadczenie w Ukrainie.

Ponadto, jeśli taki świadczeniobiorca, który miał wypłacaną przez ZUS polską emeryturę lub rentę na rachunek bankowy w Ukrainie, znajdzie się na terytorium innego państwa (np.: Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, czy Niemiec), może przesłać prośbę o przekazywanie świadczenia na rachunek w państwie, w którym aktualnie mieszka, za pośrednictwem poczty do Oddziału ZUS w Rzeszowie, na adres:

Oddział ZUS w Rzeszowie
Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych
ul. Piłsudskiego 12
35-075 Rzeszów

lub może zgłosić się do instytucji ubezpieczenia społecznego w tym państwie i przekazać informację o swoim problemie.

W prośbie należy wskazać, że świadczeniobiorca otrzymywał emeryturę lub rentę z polskiego ZUS i z powodu wojny nie można jej dalej pobierać oraz podać nowy numer rachunku bankowego do otrzymywania świadczeń np. w Rumunii lub Mołdawii, Czechach, Słowacji. Lokalna instytucja przekaże sprawę do polskiego ZUS, w celu udzielenia pomocy.

ZUS wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy. Świadczenie będzie wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała pobierać świadczenie w Ukrainie.

  • ZUS
Oferty pracy dla obywateli Ukrainy – jak zmieni się rynek pracy

Praca dla obywateli Ukrainy – rynek pracy czekają zmiany

Z artykułu dowiesz się m.in.:

Szacuje się, że ok. 500.000 ofert pracy czeka na obywateli Ukrainy w tym roku. Jednak po wyjeździe mężczyzn, trzeba będzie zapełnić lukę w tych sektorach, w których ona powstanie. Jeszcze nie wiadomo, jaka to będzie luka i jakimi pracownikami z jakich krajów, polscy przedsiębiorcy będą się posiłkować.

Oferty pracy dla obywateli Ukrainy w urzędach pracy

Urzędy pracy w całym kraju zamieszczają oferty pracy. Przykładowo urząd pracy w Wodzisławiu chce stworzyć bank ofert pracy dla obywateli Ukrainy. Oferty mają być skierowane właśnie do kobiet, bo to one mają stanowić większość migrantów.

Stąd też każdy pracodawca, który będzie chciał zatrudnić obywatela Ukrainy w swojej firmie może zgłosić się do wodzisławskiego urzędu pracy. Jak podaje na swojej stronie wodzisławski urząd pracy na już potrzebni są tłumacze, którzy mogliby pośredniczyć w kontakcie pomiędzy uchodźcami a instytucjami udzielającymi im wsparcia w powiecie wodzisławskim.

Z kolei Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie ogłosił, że pracodawcy, którzy chcą zatrudnić obywatela Ukrainy powinni zgłosić swoje oferty pracy w najbliższym powiatowym urzędzie pracy (lista teleadresowa urzędów https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu) lub poprzez formularz online na stronie https://www.praca.gov.pl

Pracodawcy powinni pamiętać, aby w uwagach oferty dodać komentarz, że oferta skierowana jest do obywateli Ukrainy.

Na każdym etapie składania oferty pracy pracodawcy mogą liczyć na wsparcie pracowników urzędów pracy lub konsultantów Zielonej Linii tel. 19524.

W celu zgłoszenia oferty pracy należy przygotować następujące informacje:

  • nazwę firmy, adres, numer telefonu, numer identyfikacji podatkowej,
  • nazwę stanowiska pracy, liczbę wolnych miejsc pracy w ramach stanowiska z uwzględnieniem liczby wolnych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych,
  • ogólny zakres obowiązków,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy,
  • wysokość proponowanego wynagrodzenia brutto,
  • datę rozpoczęcia pracy, informację o systemie i rozkładzie czasu pracy, system wynagradzania, wymiar czasu pracy i okres zatrudnienia w przypadku pracy na podstawie umowy o pracę albo okres wykonywania umowy w przypadku umowy cywilnoprawnej,
  • jakie są oczekiwania wobec kandydatów do pracy, w tym: poziom wykształcenia, umiejętności, uprawnienia, doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych z określeniem poziomu ich znajomości.

Aby zwiększyć dostępność oferty pracy dla obywateli Ukrainy przypomina się, aby pracodawcy poprosili o pomoc urzędu pracy o przetłumaczenie oferty na język ukraiński.

Oferta pracy zostanie wprowadzona do systemu teleinformatycznego urzędów pracy i upowszechniona w Centralnej Bazie Ofert Pracy - https://oferty.praca.gov.pl (w tym w języku ukraińskim).

Teraz, aby zatrudnić obywatela z Ukrainy

Na chwilę obecną, aby zatrudnić legalnie obywatela Ukrainy pracodawca musi uzyskać dla niego jeden z dokumentów tj. zezwolenie na pracę lub oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy:

  • Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy możesz uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w terminie 7 dni na okres do 24 miesięcy.
  • Zezwolenie na pracę możesz uzyskać u właściwego Wojewody w terminie ok. 30 dni na okres do 3 lat.

Eksperci szacują także, że rząd w najbliższym czasie przygotuje też nowe przepisy, które będą miały uprościć zatrudnienie pracowników – obywateli przybywających z Ukrainy.

Redakcja Portalu kadrowego

Przedłużenie wizy krajowej i wizy Schengen

Jak przedłużyć wizę pobytową obywatela Ukrainy?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

Jak informuje urząd ds. cudzoziemców na swojej stronie internetowej, w najbliższych dniach nie będzie konieczności składania żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. Więcej informacji na ten temat ma zostać wkrótce przez urząd opublikowane.

Przedłużenie wizy krajowej lub wizy Schengen

Niezależnie jednak od powyższego, polskie przepisy przewidują możliwość przedłużenia wizy bez konieczności opuszczenia terytorium RP w nadzwyczajnych okolicznościach (art. 82 ustawy o cudzoziemcach).

Wojewoda może przedłużyć wizę krajową jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

  • przemawia za tym ważny interes zawodowy lub osobisty cudzoziemca albo względy humanitarne, uniemożliwiające mu opuszczenie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed upływem terminu ważności wizy lub przed końcem objętego tą wizą dozwolonego okresu pobytu,

  • zdarzenia, które są przyczyną ubiegania się o przedłużenie wizy wystąpiły niezależnie od woli cudzoziemca i nie były możliwe do przewidzenia w dniu składania wniosku o wydanie wizy,

  • okoliczności sprawy nie wskazują, że cel pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie inny niż deklarowany,

  • nie zachodzą okoliczności, z powodu których odmawia się wydania wizy krajowej.

Jeśli chodzi natomiast o wizę Schengen, wojewoda przedłuża ją, jeżeli posiadacz wizy wykaże, iż na skutek siły wyższej lub ze względów humanitarnych nie jest możliwe opuszczenie terytorium państw członkowskich przed upływem terminu wizy lub przed końcem objętego wizą dozwolonego okresu pobytu.

Co zrobić, aby przedłużyć wizę – procedura

Cudzoziemiec, który zamierza przedłużyć pobyt na podstawie wizy Schengen lub wizy krajowej, jest obowiązany złożyć wniosek o przedłużenie wizy co najmniej trzy dni przed upływem okresu pobytu oznaczonego w posiadanej wizie.

Jeżeli termin do złożenia wniosku został zachowany, wojewoda zamieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla, który potwierdza złożenie wniosku o przedłużenie wizy Schengen lub wizy krajowej.

Jeżeli termin do złożenia wniosku został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione, pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do czasu wydania decyzji ostatecznej w sprawie przedłużenia wizy Schengen lub wizy krajowej.

Przedłużenie wizy w związku ze stanem epidemii

Niezależnie od powyższego, zgodnie z art. 15zd ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przewiduje, że jeżeli ostatni dzień okresu pobytu cudzoziemca na podstawie wizy krajowej przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, okres pobytu na podstawie tej wizy oraz okres ważności tej wizy ulega przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. W Polsce obowiązuje nadal stan epidemii.

  • art. 82 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 2354 ze zm.),

  • art. 15zd ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.).

Karolina Kołakowska

Obywatele Ukrainy zostali zwolnieni z okazania negatywnego wyniku testu SARS-CoV-2

Uchodźcy z Ukrainy bez testu SARS-CoV-2

Z artykułu dowiesz się m.in.:

Te rozwiązania są związane z obecną sytuacją, w jakiej znalazła się Ukraina.

Wymiana informacji

W rozporządzeniu nadal znajdują się systemy, które służą wymianie informacji związanych z działaniami podejmowanymi w celu zapobiegania oraz przeciwdziałania następstwom wystąpienia epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Chodzi np. o obowiązek wypełniania karty lokalizacji w przypadku ruchu lotniczego przed odprawą, czy podawania adresu pobytu, telefonu w przypadku ruchu lądowego po wjeździe do Polski.

Ruch pasażerski

Przepisy rozporządzenia wstrzymują do 31 marca 2022 r. ruch kolejowy między Polską a Białorusią.

Kwarantanna

Obecnie obowiązujące zasady przewidziane w rozporządzeniu obowiązującego od 28 lutego 2022 r. przewidują 7 dniową kwarantannę w przypadku podróżnych przybywających do Polski z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen i innych.

Wobec tego kwarantanna jest obowiązkowa dla podróżujących z:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • Szwajcarii,
  • Islandii,
  • Norwegii,
  • Liechtensteinu,
  • Księstwa Andory,
  • Księstwa Monako,
  • Republiki San Marino,
  • Państwa Watykańskiego

Kwarantanna nie obowiązuje m.in. po przedstawieniu certyfikatu o pełnym cyklu szczepień, w przypadku ozdrowieńców czy przedstawienia negatywnego wyniku testu.

Jeżeli chodzi o podróżnych przybywających do Polski spoza Unii Europejskiej i spoza strefy Schengen to muszą oni okazać negatywny wynik testu na COVID-19. Test trzeba wykonać niezależnie od tego, w jaki sposób osoba podróżuje (transportem zbiorowym, indywidualnym czy pieszo). Brak testu wiąże się z koniecznością odbycia 7 dniowej kwarantanny.

Obowiązek wykonania testu dotyczy także osób zaszczepionych czy ozdrowieńców .

  • Wynik testu nie może być starszy niż 24 godziny przed przylotem.
  • Test można wykonać na niektórych lotniskach w Polsce - przed odprawą graniczną lub 3 godziny po przylocie (licząc od odprawy granicznej).

Kwarantanna nie obowiązuje, jeśli osoba posiada negatywny wynik testu antygenowego lub PCR i jest m.in. albo zaszczepiona pełnym cyklem, ma certyfikat COVID, jest ozdrowieńcem.

Maseczki

Do końca marca 2022 r. jest nadal obowiązek zakrywania nosa i ust maseczkami w:

  • sklepach,
  • środkach zbiorowego transportu publicznego,
  • samolotach,
  • urzędach i innych miejscach publicznych.

Bez limitów w sklepach

Przepisy rozporządzenia zniosły obostrzenia dotyczące limitów osób, jakie musiały być zachowane w sklepach, restauracjach, środkach transportu czy podczas spotkań i imprez.

  • rozporządzenie Rady Ministrów z 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2022 r. poz. 473).

Redakcja Portalu